Zrozumienie chińskich realiów

Profesjonalne tłumaczenia polsko - chińskie dla biznesu

Nasza firma powstała dzięki polsko-chińskiej współpracy na płaszczyźnie zarówno zawodowej jak i prywatnej. Nie boimy się różnic kulturowych. Gwarantujemy nie tylko świetną jakość tłumaczeń, ale także ułatwienie komunikacji.

 
Wierny przekład dokumentacji
Dostosowanie tekstu do lokalnych standardów
Ułatwienie polsko-chińskiej współpracy

Lokalizacja dla biznesu

Różnice których nie można pominąć:

Chiński ustrój - wrażliwa terminologia 

Tłumacz chińskiego pomoże uniknąć wpadek mogących wpłynąć na relacje z chińskimi kontrahentami i odbiorcami. Jeśli bardzo zależy nam na odbiorcach z ChRL warto rozważyć nieumieszczanie flagi Tajwanu obok flag innych państw. Jeśli na liście ma się pojawić Hongkong – jako tytuł listy bądź wykresu zamiast słowa "Kraj" tłumacz może umieścić frazę "Kraj/region". Słowo "stolice" w tabelach zamieniamy zaś na "Stolice/Miasta", co jest powszechnie stosowane w Chinach. 

Format daty i godziny w języku chińskim 

Datę zapisujemy zaczynając od roku, a kończąc na dniu.

Chińskie liczby

W chińskim zapisie liczbowym używa się specjalnych jednostek, takich jak 万 (wàn), oznaczające 10 tysięcy, oraz 亿 (yì), oznaczające 100 milionów.  Napisanie po chińsku słownie "milion" oznacza zapis "百万" (bǎi wàn). Słowo百 oznacza 100, zaś 万 10000. Czyli milion to sto razy dziesięć tysięcy! Profesjonalny tłumacz pomoże Ci uniknąć pomyłki w tak kluczowym aspekcie jak liczby i kwoty na dokumentach.

Format adresu używany w Chinach

Adres w Chinach zapisujemy rozpoczynając od kraju, następnie przechodząc kolejno do prowincji, miasta, dzielnicy, ulicy a na samym końcu do numeru bloku i mieszkania. Translatory online zazwyczaj nie radzą sobie z tłumaczeniem adresów.

5 ciekawostek o języku chińskim

  • Liczba użytkowników języka chińskiego według chińskich źródeł sięga ponad 1,4 miliarda. Obejmuje całe Chiny, jak i Hongkong, Makao, Tajwan oraz Azję Południowo-Wschodnią.
  • Język chiński można podzielić na język standardowy i dialekty. Nazwa język chiński (中文 zhongwen) odnosi się w szczególności do języka i pisma narodowości Han, którzy stanowią 92% ludności Chińskiej Republiki Ludowej.
  • Dla większości Chińczyków prawdziwym językiem ojczystym nie jest język mandaryński, lecz któryś z dialektów. Są one tak znacząco różne od siebie, że pod względem językoznawczym wiele z nich mogłoby być odrębnymi językami.
  • Język chiński jest językiem tonalnym, każdą sylabę wypowiada się w jednym z czterech tonów, zaś język /dialekt kantoński posiada ich aż dziewięć. Poprawne wymówienie poszczególnych słów i zdań wymaga nieco praktyki.
  •  Najstarsze czytelne chińskie znaki pochodzą z ok. 1600 – 1046 r. p.n.e. Są to inskrypcje na kościach wróżebnych z czasów dynastii Yin i Shang oraz późniejsze inskrypcje naczyń z brązu.

Sprawdź naszą ofertę tłumaczeń i lokalizacji

Poznaj naszą firmę

Lokalizacja treści w języku chińskim - zapraszamy do współpracy

Dowiedz się co piszemy o Chinach

Szybka i bezpłatna wycena